1ος κύκλος Ομιλιών – Εργαστήριο για τη Διαφάνεια, τη Διαφθορά και το Οικονομικό Έγκλημα / Έδρα Jean Monnet στην Ευρωπαϊκή Φορολογική Πολιτική και Διοίκηση

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Αναστολή διεξαγωγής ομιλιών-συζητήσεων του 1ου κύκλου Ομιλιών της Έδρας και του ΕΜΔΔΟΕ

Με βάση τα τελευταία μέτρα που ανακοίνωσε ο ΕΟΔΥ για την προστασία της δημόσιας υγείας και κατ’ εφαρμογή των αντίστοιχων νέων μέτρων πρόληψης της εξάπλωσης του κορονοϊού που ανακοίνωσε το Υπουργείο Υγείας και οι Πρυτανικές Αρχές του ΑΠΘ,  οι παρακάτω ομιλίες-συζητήσεις του 1ου Κύκλου Ομιλιών του Εργαστηρίου Μελέτης για τη Διαφάνεια, τη Διαφθορά και το Οικονομικό Έγκλημα του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Έδρα Jean Monnet στην Ευρωπαϊκή Φορολογική Πολιτική και Διοίκηση αναβάλλονται:
Ομιλία Δρ. Δαμάσκου Άννας, Προέδρου Διεθνής Διαφάνεια Ελλάς, με θέμα: «Μάρτυρες Δημοσίου Συμφέροντος (“Whistleblowing”) – Από το σκοτάδι στο φως: η ανάγκη – η ρύθμιση – η πρακτική εφαρμογή» και Μαρίας Στυλιανίδου, Δ.Ν., Μέλους Συμβουλίου Ε.Α.Α.ΔΗ.ΣΥ., Σ.Ε.Π. του  Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, Διδάσκουσας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με θέμα: «Whistleblowing ως εργαλείο πρόληψης της διαφθοράς στις δημόσιες συμβάσεις», που ήταν προγραμματισμένη για την Παρασκευή 13/3/2020 στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ (Αίθουσα 319) και ώρα 18.00-20.00 και
Συζήτηση με θέμα «Διαφάνεια στη δημόσια ζωή στο επίκεντρο του έργου της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής των Ελλήνων, στην οποία συμμετέχουν οι: Θανάσης Μπούρας, Πρόεδρος της Επιτροπής, Βουλευτής ΝΔ, Γιώργος Κατρούγκαλος, Αντιπρόεδρος της Επιτροπής, Βουλευτής ΣΥΡIΖΑ, Χάρης Καστανίδης, μέλος της Επιτροπής, βουλευτής ΚΙΝΑΛ, που ήταν προγραμματισμένη για την Παρασκευή 20/3/2020 στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ.
Οι νέες ημερομηνίες διεξαγωγής των εκδηλώσεων θα οριστούν αμέσως όταν το επιτρέψουν οι εξελίξεις, σε συντονισμό με τις σχετικές οδηγίες του Υπουργείου Υγείας και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας.