Επίσημος Εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

Την τελετή διοργανώνει κάθε χρόνο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης για να τιμήσει τη διπλή, εθνική και θρησκευτική εορτή της 25ης Μαρτίου: ημέρα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και επέτειος της έναρξης της ελληνικής επανάστασης του 1821, ως απότιση τιμής στους ανθρώπους που αγωνίστηκαν για τη δημιουργία του ελληνικού κράτους.

Φέτος η τελετή θα έχει επετειακό χαρακτήρα και θα αποτελέσει την κεντρική εκδήλωση στο έτος 2021 για τον εορτασμό των 200 ετών από την Επανάσταση.
Μετά την προσφώνηση του Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Νικόλαου Παπαϊωάννου, τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ Ευάγγελος Βενιζέλος.
Θα ακολουθήσει απαγγελία του λόγου του Θεόφιλου Καΐρη κατά την υποδοχή του πρώτου Κυβερνήτη της Ελλάδος Ιωάννη Καποδίστρια στην Αίγινα, στις 12 Ιανουαρίου 1828
από τις Μεταπτυχιακές φοιτήτριες της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ Αγνή Γκουτζιαμάνη, Βίβιαν Λαδά, Δανάη Νικολαΐδου και Μαρία Τριανταφύλλου.

Η εκδήλωση θα ανοίξει με τη Υπερμάχω και θα  κλείσει με τον Εθνικό Ύμνο, από  την Χορωδία “Γιάννης Μάντακας” ΑΠΘ.

Σύνδεσμος ζωντανής μετάδοσης: www.auth.gr/video/29003

Υπεύθυνη :