“War & Words” 46th international Byron Conference

Το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ. σε συνεργασία με την εταιρία International Association of Byron Societies (IABS) διοργανώνει το 46ο Διεθνές Συνέδριο για τον Λόρδο Μπάιρον με τίτλο «Byron: Wars and Words» που θα διεξαχθεί 28 Ιουνίου – 4 Ιουλίου 2021.

Στόχοι-Θεματικές του Συνεδρίου

Σκοπός του συνεδρίου είναι να εξετάσει πώς ο πόλεμος σε όλες του τις εκφάνσεις, τους συμβολισμούς και τις εκδηλώσεις του επηρέασαν τον λόγο του Μπάιρον και διαμόρφωσαν την ποιητική και πολιτική του προσωπικότητα. Θα εξετάσει επίσης τη σχέση ανάμεσα στο φαινόμενο του πολέμου και το κίνημα του Ρομαντισμού και πώς αυτή αποτυπώνεται στη λογοτεχνία και την τέχνη. Μερικά ερωτήματα που επιπλέον θα θέσει είναι: πώς μετασχηματίζονται τα γεγονότα των πολέμων σε λέξεις; πώς γίνονται οι λέξεις χώρος σύγκρουσης και πάλης; πώς πολεμά ο Μπάιρον με τις λέξεις; Τι είδους πολέμους και ρήξεις (στην λογοτεχνική κριτική) προκάλεσαν τα λόγια του κατά τη διάρκεια της ζωής του και μετά το θάνατό του;  Μέσα από τη διερεύνηση της σχέσης του πολέμου και του ποιητικού λόγου, το συνέδριο φιλοδοξεί ακόμα να αναδείξει την ποικιλότροπη σχέση του Μπάιρον με την Ελλάδα και την καθοριστικής σημασίας συμβολή του στον επαναστατικό Αγώνα.

Υποβολή προτάσεων: 31 Ιανουαρίου 2021, http://www.new.enl.auth.gr/ibc2021/call-for-papers/

Αποδοχή Προτάσεων: 28 Φεβρουαρίου 2021

Iστοσελίδα συνεδρίου:  www.new.enl.auth.gr/ibc2021/

Διεύθυνση επικοινωνίας:
byronthess@gmail.com

Γλώσσα συνεδρίου και εισηγήσεων: Αγγλική

Επιστημονική επιτροπή

Roderick Beaton (King’s College London)
Caroline Franklin (Swansea University)
Alexander Grammatikos (Langara College, Canada)
Jonathan Gross (DePaul University, USA)
Αργυρός Ι. Πρωτόπαπας (ΕΚΠΑ)
Μαρία Σχοινά (ΑΠΘ)

Το συνέδριο θα διεξαχθεί εξ ολοκλήρου διαδικτυακά.
Η επίσημη έναρξη του συνεδρίου θα γίνει τη Δευτέρα 28 Ιουνίου 2021. Οι εργασίες του συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν από την Τρίτη 29 Ιουνίου έως και την Παρασκευή 2 Ιουλίου.

Υπεύθυνη εκδήλωσης:
Μαρία Σχοινά
Καθηγήτρια, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ
schoina@enl.auth.gr

The Byron Journal, Volume 49, Number 2, 2021, pp. 169-173 (Article)
‘Wars and Words’  46th International Byron Conference, Thessaloniki Review

Ιούν 28 2021 - Ιούλ 04 2021