Επίσημος Εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο ΑΠΘ

Ο φετινός εορτασμός της επετείου της εθνικής παλιγγενεσίας στο ΑΠΘ, ολοκληρώνει τις δράσεις του ΑΠΘ για το επέτειο των διακοσίων χρόνων από την Επανάσταση του 1821. Θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022 και ώρα 19.00, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, έχει θεματικό περιεχόμενο και είναι αφιερωμένος στον νομικό κόσμο της πόλης.

Η εκδήλωση αυτή είναι αφιερωμένη στις μεγάλες δίκες των αγωνιστών του ’21 (Κολοκοτρώνη και Πλαπούτα) και των δικαστών τους (Τερτσέτη και Πολυζωϊδη), που αρνήθηκαν να συνυπογράψουν την καταδικαστική τους απόφαση.

Ο Καθηγητής της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, Λάμπρος Μαργαρίτης θα εκφωνήσει τον πανηγυρικό της ημέρας.

Θα ακολουθήσει ένα σύνθετο θεατρικό δρώμενο, επενδυμένο με μουσική συνοδεία, αφιερωμένο στην Απολογία του Γεωργίου Τερτσέτη. Την απαγγέλλουν φοιτητές μας του Ρητορικού Ομίλου ΘΑΡΣΥΝ. Στο πιάνο συνοδεύει η φοιτήτριά μας Άννα Μιχαήλ της ΣΣΑΣ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την τελετή εδώ: https://www.auth.gr/video/video-episimos-eortasmos-tis-ethnikis-epet/

Αναλυτικά το πρόγραμμα της τελετής

Υπεύθυνος εκδήλωσης:
Καθηγητής Παναγιώτης Γκλαβίνης