Ορθόδοξη Εκκλησία και Εθνεγερσία

Το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ, από κοινού με την ερευνητική ομάδα του έργου «ΔιαΠαΝτοΣ.21» του ΕΛΙΔΕΚ [«Η διαπάλη παράδοσης και νεωτερικότητας και το Σύνταγμα υπό το “κράτος” της Επανάστασης του 1821»], θα συμμετάσχει στις τιμητικές εκδηλώσεις που ετοιμάζει το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο για την επέτειο των 200 ετών από την Εθνική Παλιγγενεσία, με την διοργάνωση μιας θεματικής επιστημονικής  Ημερίδας, με θέμα «Ορθόδοξη Εκκλησία και Εθνεγερσία».
Η Ημερίδα θα προσεγγίσει καίρια ιστορικά αλλά και θεωρητικά ζητήματα, που άπτονται της στάσης της Ορθόδοξης Εκκλησίας κατά την διεξαγωγή του Αγώνα για την Εθνεγερσία.

Πρόγραμμα Ημερίδας

Χαιρετισμοί 18.00 – 18.15
Καθηγητής Νικόλαος Παπαϊωάννου, Πρύτανης ΑΠΘ
Καθηγητής Θεόδωρος Γιάγκου, Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ