Η πρακτική άσκηση είναι υποχρεωτική και έχει διάρκεια δύο (2) εβδομάδων. Θα πραγματοποιείται μετά το τέλος των μαθημάτων κάθε ακαδημαϊκού έτους (εντός της περίοδου Μαΐου-Ιουλίου), σε δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς που δραστηριοποιούνται σε αντικείμενα συναφή με αυτό του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών. Παραδείγματα τέτοιων φορέων είναι οι φορείς διαχείρισης προστατευόμενων περιοχών, οι διευθύνσεις περιβάλλοντος σε τοπικό ή περιφερειακό επίπεδο, οι μελετητικές εταιρείες. Στόχος της πρακτικής άσκησης είναι η εξοικείωση των φοιτητών με τις συνθήκες εργασίας και η απόκτηση εμπειρίας στην πρακτική εφαρμογή της έρευνας που μπορεί να περιλαμβάνει συλλογή δεδομένων, επιτόπιες επισκέψεις, καθώς επίσης και εκμάθηση εργαστηριακών τεχνικών.
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ
![](https://websites.auth.gr/biodiversity/wp-content/uploads/sites/28/2020/05/binoculars-58146_1280-e1589962785769.jpg)