Ερευνητικός Εξοπλισμός Εργαστηρίου

Στο Τμήμα Οδοντιατρικής και ιδιαίτερα στο Παιδοδοντιατρικής υπάρχει επάρκεια χώρων για την κάλυψη των αναγκών διδασκαλίας του  ΠΜΣ σε θεωρητικό, εργαστηριακό και κλινικό επίπεδο.

Συγκεκριμένα σε επίπεδο Τμήματος διατίθενται, 3 Αμφιθέατρα και τουλάχιστον 8 αίθουσες σεμιναρίων, πλήρως εξοπλισμένων, που χρησιμοποιούνται βάσει ωρολογίου προγράμματος για τη θεωρητική εκπαίδευση των μεταπτυχιακών.  Ταυτόχρονα το Εργαστήριο Παιδοδοντιατρικής παρέχει επαρκείς χώρους εργαστηριακής και κλινικής άσκησης.  Ειδικότερα δε σε ότι αφορά στην κλινική άσκηση οι χώροι είναι ανεξάρτητοι των κλινικών της προπτυχιακής εκπαίδευσης και προορίζονται αποκλειστικά για την εκπαίδευση των μεταπτυχιακών φοιτητών.

Ύπαρξη και επάρκεια υφιστάμενου, αναγκαίου εξοπλισμού για την απρόσκοπτη λειτουργία του ΠΜΣ

Όπως σημειώθηκε παραπάνω οι κτιριακές υποδομές είναι επαρκείς για την απρόσκοπτη λειτουργία του ΠΜΣ.  Σε ότι αφορά στον εξοπλισμό του Εργαστηρίου αυτός συνίσταται στα παρακάτω:

Για την υλοποίηση του Π.Μ.Σ. «Παιδοδοντιατρικής (Postgraduate Program in Paediatric Dentistry)» θα χρησιμοποιηθεί η υλικοτεχνική υποδομή και οι ειδικές εγκαταστάσεις των Αιθουσών, Εργαστηρίων και Κλινικών των κτιρίων του Τμήματος Οδοντιατρικής και του Μανδαλίδειου Κέντρου Οδοντιατρικών Ερευνών.

Συγκεκριμένα το Εργαστήριο Παιδοδοντιατρικής, για τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες του Π.Μ.Σ «Παιδοδοντιατρική (Postgraduate Program in Paediatric Dentistry)» χρησιμοποιεί την υποδομή του 3ου ορόφου της Οδοντιατρικής Σχολής στο Μανδαλίδειο Ερευνητικό Κέντρο ως ακολούθως: το χώρο της Παιδοδοντιατρικής κλινικής η οποία διαθέτει 6 οδοντιατρικές μονάδες (3 σε μια ενιαία αίθουσα, 3 σε ξεχωριστά μικρότερα δωμάτια και 1 για αριστερόχειρα οδοντίατρο), 1 αίθουσα ακτινολογικού μηχανήματος και αποστείρωσης και 1 αίθουσα αναμονής των ασθενών. Στο 1 από τα μικρότερα ξεχωριστά δωμάτια, υπάρχει συσκευή χορήγησης μείγματος αερίων οξυγόνου-πρωτοξειδίου του αζώτου για τις εκπαιδευτικές ανάγκες των μεταπτυχιακών φοιτητών. Επί πλέον θα χρησιμοποιηθούν χώροι σε άλλα σημεία του κτιρίου του οδοντιατρικού Τμήματος, όπως 1 αίθουσα σεμιναρίων 30 ατόμων, 2 αίθουσες μεταπτυχιακών (αντρών και γυναικών αντίστοιχα) για μελέτη (υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο), ξεκούραση και αλλαγή ρούχων και 1 αίθουσα γραμματείας. Πιο συγκεκριμένα, στην αίθουσα αποστείρωσης βρίσκονται 1 αυτόκαυστος κλίβανος και ένας σακουλοποιητής εργαλείων για την αποστείρωση των εργαλείων, ενώ σε άλλο σημείο της ίδιας αίθουσας βρίσκεται το ακτινολογικό μηχάνημα και ο ψηφιακός επεξεργαστής εικόνας, καθώς και υλικό ακτινοπροστασίας.

Στον εξοπλισμό του Π.Μ.Σ. Παιδοδοντιατρικής (Postgraduate Program in Paediatric Dentistry) υπάρχουν 6 οδοντιατρικές μονάδες για την εκπαίδευση των Μ.Φ. Στην αίθουσα αποστείρωσης βρίσκονται 1 αυτόκαυστος κλίβανος και ένας σακουλοποιητής εργαλείων για την αποστείρωση των εργαλείων. Στην αίθουσα του ακτινολογικού μηχανήματος βρίσκεται ακτινολογικό μηχάνημα λήψης ενδοστοματικών ακτινογραφιών και ο ψηφιακός επεξεργαστής εικόνας (υπολογιστής), καθώς και υλικό ακτινοπροστασίας. Στην μεταπτυχιακή κλινική βρίσκονται 5 ηλεκτρονικοί υπολογιστές για την αρχειοθέτηση των ασθενών και την καταγραφή και χρέωση των θεραπευτικών εργασιών που εκτελούνται. Στη διάθεση των φοιτητών Π.Μ.Σ Παιδοδοντιατρικής (Postgraduate Program in Paediatric Dentistry)είναι και η συσκευή χορήγησης μείγματος αερίων οξυγόνου-πρωτοξειδίου του αζώτου.