Εργαστήριο ΕΜΕΚΤ

Tο Εργαστήριο Μελέτης Ελληνικού Κινηματογράφου και Τηλεόρασης (ΕΜΕΚΤ) ιδρύθηκε το 2018 στο Τμήμα Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το ΕΜΕΚΤ εξυπηρετεί τις εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες στα γνωστικά αντικείμενα «ιστορία και θεωρία ελληνικού κινηματογράφου» και «ιστορία και θεωρία ελληνικής τηλεόρασης».

Οι μεταπτυχιακές/οί φοιτήτριες/τές έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν σχετικά ακαδημαϊκά κείμενα τα οποία θα περνούν από τη διαδικασία της αξιολόγησης ομοτίμων (peer review). Στόχος του ΕΜΕΚΤ είναι ο χώρος αυτός να φιλοξενήσει ένα corpus σύντομων κειμένων (ως 2,500 λέξεις), τα οποία θα αποτελέσουν τη βάση για μελλοντικές μονογραφίες, άρθρα σε άλλα ελληνικά και ξένα περιοδικά, ημερίδες και συνέδρια.

Όποια/ος φοιτήτρια/ής επιθυμεί ή έχει συντάξει κείμενο για το ελληνικό σινεμά ή/και την ελληνική τηλεόραση (που έχει ολοκληρωθεί ή όχι), μπορεί να επικοινωνήσει ηλεκτρονικά με την καθηγήτρια Μπέτυ Κακλαμανίδου.