e-Οδηγός Σπουδών

Πίνακας Μαθημάτων

Η φοίτηση στο ΠΜΣ του Τμήματος Φαρμακευτικής και η απόκτηση του Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) αντιστοιχεί σε 90 Ευρωπαϊκές Πιστωτικές Μονάδες (ECTS). Ειδικότερα, ο φόρτος εργασίας με τον οποίο επιβαρύνεται ο φοιτητής εξαρτάται από το μάθημα και φαίνεται αναλυτικά από τα ECTS στο παρακάτω πίνακα. Η Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (Μ.Δ.Ε.) αποτιμάται σε τριάντα (30) πιστωτικές μονάδες. Ως γλώσσα διδασκαλίας και γλώσσα εκπόνησης της Μ.Δ.Ε. ορίζεται η Ελληνική.

Τα μαθήματα που πρέπει να παρακολουθήσει κατά εξάμηνο κάθε μεταπτυχιακός φοιτητής καθορίζονται από το οικείο Πρόγραμμα Μαθημάτων.

Με τα δεδομένα αυτά, το ΠΜΣ διαμορφώνεται και απεικονίζεται, σε επίπεδο πιστωτικών μονάδων, ως εξής: Α’ Εξάμηνο = 30 ECTS,  Β’ Εξάμηνο = 30 ECTS, Γ’ Εξάμηνο = 30 ECTS, Στο Α’ και Β’ Εξάμηνα υπάρχουν έξι (6) υποχρεωτικά μαθήματα και το Γ’ Εξάμηνο είναι αφιερωμένο  στην εκπόνηση της Μ.Δ.Ε.

Οι σημειώσεις και το υλικό των μαθημάτων διατίθεται στην πλατφόρμα moodle του ΑΠΘ (elearning.auth.gr).