Πολιτική Ποιότητας Τμήματος για ΠΜΣ

Το Τμήμα Φαρμακευτικής, ΑΠΘ θεωρεί ότι απαιτείται συνεχής και ουσιαστική αποτίμηση των υπαρχόντων μεταπτυχιακών προγραμμάτων με βάση σταθερά θεσπισμένα κριτήρια (π.χ. στατιστικά ΕΘΑΑΕ, ΟΠΕΣΠ, ΜΟΔΙΠ ΑΠΘ) για την διαρκή αναβάθμιση και βελτίωση των ΠΜΣ. Για το λόγο αυτό υιοθετεί, αναπτύσσει και εφαρμόζει κριτήρια, διαδικασίες και στόχους ποιότητας στους ακόλουθους τομείς των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών που εποπτεύει:

·         Δομή και Οργάνωση Προγραμμάτων Σπουδών (ΠΜΣ)

·         Διδάσκοντες και Διδακτικό Έργο

·         Αποκτώμενα Προσόντα

·         Υλικοτεχνικές Υποδομές

·         Υπηρεσίες

·         Σύνδεση με Αγορά Εργασίας

·         Αυτοαξιολόγηση

·         Εσωτερική Αξιολόγησης ΜΟΔΙΠ

Για την επίτευξη των παραπάνω στόχων οι Συντονιστικές Επιτροπές (ΣΕ) των ΠΜΣ του Τμήματος σε στενή συνεργασία με την γραμματεία του Τμήματος και την Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας (ΜΟΔΙΠ) του ΑΠΘ, η οποία είναι υπεύθυνη για την παρακολούθηση και τον έλεγχο της ποιοτικής λειτουργίας του ιδρύματος σε όλα τα επίπεδα, συλλέγει ποσοτικά δεδομένα σχετικά με την πορεία και εξέλιξη των φοιτητών/τριών των ΠΜΣ, τους διδάσκοντες και το υπόλοιπο επιστημονικό και ερευνητικό προσωπικό, την υλοποίηση των προγραμμάτων σπουδών, την ερευνητική παραγωγή, την αξιολόγηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και της επίτευξης των στόχων των ΠΜΣ, καθώς και κάθε άλλο θέμα το οποίο είναι σχετικό με τη λειτουργία και τη στοχοθεσία των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του Τμήματος.

Η ΜΟΔΙΠ παρέχει την ετήσια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης των ΠΜΣ, ενώ παράλληλα οι Διευθυντές/ΣΕ/ΕΠΣ επεξεργάζονται τα στοιχεία που εμπεριέχονται στις ετήσιες απογραφικές εκθέσεις, και συντάσσουν την Έκθεση Αυτοαξιολόγησης, προετοιμάζουν τη διαδικασία Εξωτερικής Αξιολόγησης και υποβάλλουν, σε συνεργασία με την Γραμματεία του Τμήματος, τόσο προς την ΕΘΑΑΕ (μέσω της πλατφόρμας https://qdata.ethaae.gr/), όσο και προς τη ΜΟΔΙΠ (https://qa.auth.gr/), τα απογραφικά στοιχεία που αναφέρονται στην λειτουργία των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών, τις υποδομές του Τμήματος, το ερευνητικό έργο, αλλά και τα προβλήματα που προκύπτουν. Τα κύρια συμπεράσματα της αξιολόγησης, αναρτώνται στην ιστοσελίδα των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του Τμήματος και παρουσιάζονται στη Συνέλευση/ΕΠΣ, όπου αποφασίζονται οι όποιες διορθωτικές παρεμβάσεις και βελτιωτικές ενέργειες.

Για την υλοποίηση της παραπάνω πολιτικής τα ΠΜΣ του Τμήματος ακολουθούν συγκεκριμένους στρατηγικούς στόχους και διαδικασίες (ενέργειες και δράσεις) ποιότητας, οι οποίες ταυτίζονται με εκείνες του Τμήματος Φαρμακευτικής και αποτελούν μέρος της στρατηγικής του ΑΠΘ, και είναι οι εξής:

Α. Υψηλή ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης ΠΜΣ που περιλαμβάνει:

·         την αξιολόγηση και το συνεχή εκσυγχρονισμό των προγραμμάτων σπουδών

·         τον εντοπισμό των αδυναμιών και τη συστηματική βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας

·         την ποιοτική επάρκεια του διδακτικού προσωπικού και των εργαλείων που χρησιμοποιεί στην εκπαιδευτική διαδικασία

·         την παροχή των κατάλληλων γνώσεων αλλά και τεχνικών δεξιοτήτων για την υποβοήθηση της επαγγελματικής σταδιοδρομίας των αποφοίτων

Β. Βελτίωση των επιδόσεων των φοιτητών/-τριών των ΠΜΣ

Γ. Σύνδεση της έρευνας με την εκπαίδευση των μεταπτυχιακών φοιτητών/-τριών

Δ. Ενίσχυση του διεθνούς προφίλ των ΠΜΣ του Τμήματος

Ε. Βελτίωση μαθησιακού περιβάλλοντος και της καθημερινής λειτουργίας, με παράλληλη πλήρως ενημερωμένη και αξιόπιστη πληροφόρηση.

Aναλυτική περιγραφή των κυριότερων διαδικασιών και μέσων για την υλοποίηση και παρακολούθηση της εφαρμογής των διαδικασιών διασφάλισης ποιότητας αποτυπώνονται στην ιστοσελίδα της ΜΟΔΙΠ του ΑΠΘ (https://qa.auth.gr/el/home).