Ερευνητικός Εξοπλισμός Εργαστηρίου

Στο Τμήμα Οδοντιατρικής και ιδιαίτερα στο Εργαστήριο Οδοντικής Χειρουργικής υπάρχει επάρκεια χώρων για την κάλυψη των αναγκών διδασκαλίας του υπό ίδρυση ΠΜΣ σε θεωρητικό, εργαστηριακό και κλινικό επίπεδο.

Συγκεκριμένα σε επίπεδο Τμήματος διατίθενται, 3 Αμφιθέατρα και τουλάχιστον 8 αίθουσες σεμιναρίων, πλήρως εξοπλισμένων, που χρησιμοποιούνται βάσει ωρολογίου προγράμματος για τη θεωρητική εκπαίδευση των μεταπτυχιακών.  Ταυτόχρονα το Εργαστήριο Οδοντικής Χειρουργικής παρέχει επαρκείς χώρους εργαστηριακής και κλινικής άσκησης.  Ειδικότερα δε σε ότι αφορά στην κλινική άσκηση οι χώροι είναι ανεξάρτητοι των κλινικών της προπτυχιακής εκπαίδευσης και προορίζονται αποκλειστικά για την εκπαίδευση των μεταπτυχιακών φοιτητών.

Ύπαρξη και επάρκεια υφιστάμενου, αναγκαίου εξοπλισμού για την απρόσκοπτη λειτουργία του ΠΜΣ

Όπως σημειώθηκε παραπάνω οι κτιριακές υποδομές είναι επαρκείς για την απρόσκοπτη λειτουργία του ΠΜΣ.  Σε ότι αφορά στον εξοπλισμό του Εργαστηρίου αυτός συνίσταται στα παρακάτω:

• Πλήρως εξοπλισμένοι, με τα απαραίτητα οπτικοακουστικά μέσα και άλλα μέσα διδασκαλίας χώροι θεωρητικής εκπαίδευσης.
  • Πλήρως εξοπλισμένος χώρος εργαστηριακής εκπαίδευσης με σύγχρονα ομοιώματα κεφαλής (phantoms) σε επαρκή αριθμό για την κάλυψη του αριθμού των εισακτέων μεταπτυχιακών φοιτητών.
  • Πλήρως εξοπλισμένοι χώροι κλινικής άσκησης αποκλειστικά για τις ανάγκες του ΠΜΣ, με συνολικά 11 οδοντιατρικές μονάδες (units).
  • Επάρκεια παγίου εξοπλισμού σε συσκευές και εργαλεία για την κάλυψη των εκπαιδευτικών αναγκών.
  • Επάρκεια αναλωσίμων υλικών και εργαλείων για την κάλυψη των εκπαιδευτικών αναγκών.
  • Ύπαρξη πλήρως εξοπλισμένης κλινικής, οδοντιατρικών εφαρμογών Laser (μοναδική σε ΑΕΙ στην Ελλάδα) για εκπαίδευση των μεταπτυχιακών σε αυτό το σύγχρονο αντικείμενο
  • Ύπαρξη πλήρως εξοπλισμένης κλινικής, οδοντιατρικών εφαρμογών CAD/CAM (μοναδική σε ΑΕΙ στην Ελλάδα) για εκπαίδευση των μεταπτυχιακών σε αυτό το σύγχρονο αντικείμενο
  • Ύπαρξη επαρκούς ερευνητικής υποδομής για την εκπόνηση Διπλωματικών Εργασιών (οπτικά μικροσκόπια, μικροσκληρόμετρο, συσκευή εφελκυσμού, συσκευή θερμοκύκλωσης, διατάξεις μικρομηχανικής, κλπ)
  • Σύστημα καταγραφής και μετάδοσης της εικόνας ενσύρματα ή ασύρματα, εγκατεστημένο σε οδοντιατρικό μηχάνημα, για την εκπαίδευση ομάδων μεταπτυχιακών φοιτητών σε κλινικά θέματα καθώς και τη διενέργεια σεμιναρίων και προγραμμάτων εξ αποστάσεως συνεχιζόμενης εκπαίδευσης.